• زمان : ۱۳۹۶/۱۱/۳۰،‏ ۴:۳۵
  • نمایش : ۷۸۶ دفعه
  • موضوع : متفرقه

خبر گوتاه است و دردناک:یکی از هواپیماهای شرکت هواپیمایی آسمان در مسیر یاسوج به کوه دنا برخورد کرده و  از صفحه ی رادار  محو شده است. به همین سادگی . هنوز خبری از سرنشینان این پرواز به دست نیامده است اما حدس قریب به یقین(متاسفانه) این است که  همه ی سرنشینان این پروازچشم از جهان فرو بسته اند. من با برخی از این سرنشینان آشنا بودم. با برخیشان آشنایی رو در رو و حتی دوستی داشتم و با برخی دیگر تنها از طریق اینستاگرام آشنا بودم. و این آشنایی ها  عجیب درد این حادثه را برایم بیشتر کرد. از لحظه ای که فهمیدم این دوستان(مجازی و حقیقی) دچار این حادثه شده اند ، مدام صفحات اینستاگرامشان را مرور میکنم به تصاویرشان و  نوشته هایشان نگاه میکنم و گاه نوشته هایشان را می‌خوانم و بیشتر و بیشتر افسوس می‌خورم.

و حالا دارم به این فکر می‌کنم که وقتی من بخواهم این دنیا را ترک بکنم صفحات و اکانتهای صفحات اجتماعی‌‌ام خاک می‌خورند و دوستانم آنها  را می‌بینند و ناراحت میشوند؟ یا آرام آرام  دنبال کنندگانم را از دست می‌دهم و همینطور عاطل و باطل می‌مانند؟ یا …. نمی‌دانم چنین پرسشی برای شما هم مهم است یا نه؟ برای من که مهم است و از آنجا که بر اساس آمارهای موجود هر فرد بیش از ۵ اکانت در دنیای مجازی دارد ، تلاش کردم آنهایی که در ایران با اقبال عمومی بیشتری روبرو هستند را انتخخاب کنم.برای همین شروع کردم به جستجو  و نتیجه‌اش را اینجا برایتان می‌نویسم. شاید شما هم بخواهید برای آینده تان (۱۲۰ سال دیگر!) به آن فکر کنید.

فیسبوک بیش از یک و نیم میلیارد  کاربر دارد و بر اساس آمارهایش روزانه حدود۸۰۰۰ نفر از این کاربران به رحمت خدا میروند.همین آمارها   باعث شد تا فیسبوک فکر کند برای این اکانتهای بدون مالک زنده فکری بکند. اکنون فیسبوک  انتخابی به نام Legacy Contact(وارث) را داراست که به شما اجازه میدهد فردی را به عنوان وارث به او معرفی کنید. وارث فیسبوکی شما میتواند در موقع نیاز اکانتتان را به حالت یادبود درآورد. یعنی آن را زنده نگه دارد ولی  در کنار اسمتان واژه ی یادبودRemembering ایجاد میشود. به این شکل سایر آشنایانتان میتوانند به فیسبوکتان سربزنند وب دانند که شما دیگر در این دنیا نیستید و  اینجا فقط برای  یادآوری خاطراتتان زنده و سرپاست.وارثتان میتواند تصویر پروفایل و عکس کاور را هم تغییر دهد اما خیالتان راحت باشد، نمیتواند  به  چتها و پیغامهای اختصاصیتان وارد شود و اگر چتی دارید که آبرویتان به آن بند است همچنان میتوانید با خیال راحت به مردنتان ادامه دهید.

با  اینکه ایسنتاگرام زیر مجموعه ی فیسبوک محسوب میشود، ولی متاسفانه همچون برادر بزرگش به فکر روزگارِ پس از شما نیست. به عبارتی شما نمیتوانید همچون فیسبوک   برای اکانتتان یک وارث تعیین کنید و باقی ماجرا را به او بسپارید. شاید تنها راه حل این باشد که وارثان دنیای واقعیتان برای اینستاگرام نامه ای بنویسند و اثبات کنند که شما فوت کرده اید (گواهی فوت مورد تاییدشان را بدهید) تا بتوانید اکانت را تعطیل کنید یا به عنوان یادگاری نگه دارید.

اوضاع توئیتر از دو مورد بالا بغرنج تر است. اول اینکه هیچ راهی از پیش تعریف شده برایش وجود ندارد. یعنی نمیتوانید از قبل به توئیتر اعلام کنید که در فلان مورد ، فلان کار را بکند. از سوی دیگر حتی بازماندگان شما هم کار زیادی از دستشان بر نمیآید. آنها باید به توئیتر اعلام و اثبات کنند که شما در این دنیا وجود ندارید . آنوقت توئیتر تنها لطفی که میتواند در حق شما(و بازماندگانتان) بکند این است که حسابتان را مسدود کند و در دنیای مجازی توئیتری ها هم ناپدید و محو شوید. همین.

یوتیوب کمی هوشمندانه عمل میکند و همچون والدش، گوگل ، به شما اجازه میدهد که یک وارث برایش معین کنید ، آنوقت با خیال راحت میتوانید سرتان را زمین بگذارید. وارث شما میتواند اکانتتان را تعطیل کند یا نگه دارد.

جی میل شاید در این مورد از باقی اکانتهایتان هوشمندانه تر و دقیقتر عمل کرده باشد. اول اینکه شمامیتوانید دوره ی سکوت برایش تعریف کنید. یعنی مثلا اعلام کنید که اگر  بیش از فلان قدر روز از میل باکستان استفاده نکردید و هیچ فعالیتی در آن بروز نکرد ، آن را تعطیل و حذف کند. . البته در این حالت هم باز هوشمندی به خرج میدهد و حدود یک ماه جلوتر(یا هر زمان دیگری که شما تعیین کرده باشید) از موعد مقرر به شما یک پیغام میدهد که اگر زنده هستید و تنها از سر تنبلی بیخیال جی میلتان شده اید حواستان باشد و علائیم حیاتی از خودتان بروز دهید.البته در تنظیمات از شم پرسیده میشود که برای عکسها و ایمیلها و ادرس و تماسهایتان جداگانه قرار است چه اتفاقی بی افتد.حتی میتوانید از گوگل بخواهید پیش از غیر فعال کردن اکانتتان ، همه یا بخشی از اطلاعاتتان را با فردی مورد اطمینان و مورد نظرتان به اشتراک بگذارد.

خیالتان راحت باشد. یاهو تقریبا به شما اجازه و اختیاری برای هر نوع تغییری و یا انتقال اکانت و حتی محتوایش را پس از مرگتان روی اکانتهایتان نمی دهد و شما با این مورد در  TOS  های یاهو(در متن  خدمات یاهو) موافقت کرده اید. البته به هر حال استثناهایی برایش وجود دارد و البته که دنگ و فنگهای بسار زیادِ خودش را داراست.

شما وقتی داشته اید حساب کاربری آی کلاود برای خودتان میساختید و با خوشحالی از کیفیت بالای خدمات اپل لذت میبرده اید، همزمان با متن بلند بالایی موافقت کرده اید و زیر آن را امضا کرده اید(تیک زده اید) در آن متن بلند بالا(شرح خدما) بندی وجود دارد که نوشته ، اکانت شما و محتوایش پس از مرگتان دیگر به شما تعلق ندارد. یعنی شما نمیتوانید اکانتتان راب ه کسی غیر (وارث)انتقال دهید و کافی است به اپل اعلام شود که شما در این دنیا نیستید و اپل هم آن را تایید کند.کار تمام است. والسلام.

لینکدین هم چندان با دنیای مجازی پس از فوتتان سازگاری ندارد. بازماندگان نزدیکتان میتوانند برای لینکدین اثبات کنند که شما دیگر در این دنیا وجود ندارید. فرآیندی نسبتا سخت و طولانی.تازه پس از این اثبات لینکدین تنها کاری که با اکانت شما وبرای شما میکند این است که اکانتتان را حذف میکند. همین.

راه حلهای دیگر

شاید این راه حلهای استاندارد را نپسندید. بنابراین یک راه حل کلاسیک وجود دارد. یک فرد کاملا مورد اعتمادتان را تعیین کنید و به او وصیت کامل کنید و همه‌ی دنیای دیجیتالی‌تان را به او بسپارید. یعنی همه ی پسوردهای دنیا مجازی  اکانتهایتان راب ه او بسپارید و خیلی دقیق به او بگویید که پس از رفتنتان با اکانتهایتان چه کار کند. این راه حل کلاسیک خوبی است به این شرط که وارث کاملا معتمد و با اخلاقی که خط و مشی شما را هم به خوبی بداند بیابید.

اما همچون بسیاری از فعالیتهای دیگر در دنیای مجازی،  اپلیکیشنها و سرویسهای متنوع و متعددی وجود دارند که برای این دنیای مجازی پس از مرگتان هم فکری کرده اند. یکی از بهترینهایشان سرویس آنلاینی است به نامDead Social. ( اینجا ) در این سرویس میتوانید حسابهای مختلفتان را تعریف کرده و تنظظیماتش را انجام دهید. پس از آن حتی با نبود شما در این دنیا میتوانید حسابهایتان را فعال(تقریبا) نگه دارید و مثلا بخواهید که در فلان تاریخهای معین ، اینستاگرامتان تصاویری را آپلود کرده و برای دوستانتان به نمایش در بیاورد. چی از این بهتر. دنیای مجازیتان بعد از شما و بدون شما به حیاتش ادامه می‌دهد(کم و بیش)