یکی از لذت بخش‌ترین کار‌هایی که توی آشپزخانه میشه انجام داد ، طراحی خوراکی‌های تازه است. دقیقا هم واژه‌اش همین «طراحی‌» است.یعنی یک خوراکی تازه و از آن سخت‌تر طراحی یک طعم تازه است. یکی از این طراحی‌های خوراکی من ، مرغ ماستی بود. غذایی که الان و پس از یک سال که از طراحی این غذا میگذرد ، از خوراکی‌های مرسوم در خانه‌ی ما شده است. پایه و اساس این خوراکی ، از کباب لاری که سالها قبل در شیراز خورده بودم گرفته شده است و تغییراتی در آن داده‌ام. شما هم آن را امتحان کنید. شاید برایتان جالب باشد و به مذاقتان خوش آمد.


مواد اولیه : 
مرغ فیله شده-پیاز سفید- ادویه(فلفل سیاه و سرخ\زردچوبه\پودر سیر\پودر زنجفیل\نمک)-نعنای خشک-آبلیمو(لیموی تازه بهتر است)-ماست(ترجیحا چکیده بدون طعم)-روغن زیتون(یا کنجد) کنجد سفید-گوجه فرنگی - سیب زمینی-

شروع کنید:

اول فیله ها را که تازه از فریزر یا یخچال در آورده اید به شکل قطعات درشت(مثلا سه چهار برابر یک حبه قند) درآورید و در یک کاسه‌ی بزرگ بریزید . همه‌ی ادویه‌های ذکر شده(و شاید ادویه‌های دیگری که دوستش دارید) را ه مروی مرغها بریزید. آبلیمو را به آنها اضافه کنید. پیاز را ریز ریز خرد کنید (یا اگر دوستش دارید درشت‌تر خلال کنید) و در کاسه بریزید.کمی روغن زیتون به مجموعه اضافه کنید و در نهایت ماست را به همه‌ی اینها اضافه کنید. آنقدری که همه‌ی مرغها را در بر بگیرد. حالا کل مخلوط را خوب هم بزنید تا هم مرغها به ماست کاملا آغشته شود و هم همه‌ی ادویه‌ها یکدست مخلوط شوند. مخلوط را در دمای اتاق بگذارید و اجازه دهید ساعتی در همین وضع بمانند تا همه‌ی طعم‌ها خوب به خورد مرغ‌ها بروند.

                          

در این مدت سیب‌زمینی‌ها را شسته و پوست بکنید و آنها را به شکل مکعب‌های درشت ببرید. گوجه فرنگی‌ها را هم همینطور به شکل قطعات مکعبی درشت خرد کنید و در مدتی که مرغ‌ها مزه دار میشوند اول سیبزمینی‌ها را سرخ کنید و در آخر گوجه ها را در تابه‌ بریزید تا همراه با سیب‌زمینی ها سرخ شوند(گوجه‌ها را کمی قبل از سرخ شدن کامل سیب‌زمینی ها بریزید که له نشوند . فقط تفت بخورند و به سیب‌زمینی ها رنگ دهند. حالا این ترکیب خوش رنگ سیب‌زمینی و گوجه فرنگی را کناری بگذارید و به سراغ مرغ‌ها بروید.

 

                                                 

همه‌ی آنچه که در کاسه دارید را ( مخلوط مرغ و ماست و ادویه‌ها) در تابه‌ی بزرگی که روغن داغ دارد و روی آتش است بریزید . یادتان باشد روغن زیادی نیاز ندارید و ترجیحا از روغن زیتون و یا روغن کنجد استفاده کنید.

وقتی محتویات کاسه را در تابه ی داغ میریزد ، ماست کمی اب میاندازد و مرغها در این ماست شل شده میپزند. شعله ‌ی گاز را زیاد کنید و بگذارید ماست قل قل کند و آبش را از دست دهد...مراقب باشید تا غذا ته نگیرد. وقتی ماست حسابی ابش را از دست داد و غلیظ شد در لحظات آخر ، نعنا را در تابه بریزید تا  در روغن داغ شود. اصلا نگذارید بسوزد(این اتفاق خیلی سریع رخ می‌دهد و تلخ میشود)...

                                    

با تفت خوردن و داغ شدن نعنا ، کار پخت و پزتان تمام شده. سریع تابه را از روی آتش بردارید و غذا را در ظرف سرو بریزید و کنارش از مخلوط سیب‌زمینی و گوجه که قبلا آماده کرده‌اید بگذارید.

                                                    

بهترین مدلی که این غذا را می‌توانید میل کنید این است که کاهوی فراوانی کنارش خرد کنید(ریز ریز) و مخلوط کاهو و غذا را لای نان پیتا بریزید و به شادمانی میل کنید.