• زمان : ۱۳۹۶/۹/۱۱،‏ ۱۴:۵۵
  • نمایش : ۱٬۱۶۹ دفعه
  • موضوع : متفرقه
چه تصوراتی از ایدز و ویروس اچ آی وی دارید. آنها را ازسرتان خارج کنید و با قدمهایی محکم گام به گام ، ایدز را به پایان برسانید.

گفته شده است که بیش از ۹۰ درصد زنان ایرانی مبتلا به ایدز ، از طریق همسرانشان و بدون اطلاعشان به این بیماری مبتلا شده اند. این آمار ، جدا از اینکه از نظر سلامتی اهمیت به سزایی دارد  اما یک واقعیت بزرگتر را نشان میدهد. واقعیتی که نگران کننده است: ما درباره ی ایدز و HIVگفتگو نمیکنیم و اطلاعات نداریم. قضیه بهمین سادگی است. تابوهایی داریم از حجب و حیا تا ترس و نگرانی که باعث میشود نتوانیم در باره یاین بیماری حرف بزنیم و اطلاعات بگیریم. تصویر کاندوم برایمان شرم آور است و انتشارش را خط قرمز محسوب میکنیم در حالی که به راحتی و فقط با استفاده از یک کاندوم که ارزان قیمت است و در بسیاری ز جاهای دنیاب ه رایگان توزیع میشود ، تعداد زیادی از موارد انتقال بیماری جلوگیری میشود. 

شاید اگر چند سال پیش درباره ی ارزش استفاده از کاندوم در کنترل انتقال HIVدر ایران صحبت میشود، مساله ی جدی ای محسوب نمیشد ، چون بر اساس آمارها بیشترین تعداد انتقال ویروس  از طریق سرنگهای آلوده(عمدتا مربوط به معتادان تزریقی) بود . اما اکنون روابط جنسی کنترل نشده و ناسالم (منظورم مجاز و غیر مجاز نیست!) مهمترین عامل انتقال ویروس HIVاست (در ایران) و لازم است به کنترل این مورد اهتمام بیشتری ورزید،

۵ راه حلی که واقعا راحت و اجراییست به شرح زیر اند:

۱- اطلاعات کسب کنید: لازم است درباره ی ویروس HIVاطلاعات داشته باشید. بدانید که چگونه منتقل میشود ، نشانگانش چیست، ریسکهایش کدام است و .... امروزه میدانیم که بیش از ۶۰ درصد ناقلین/بیماران از بیماری خود مطلع نیستند و همین خطر رویایرویی با این بیماری را بیشتر و موفقیتهایمان در برابر کنترلش را محدودتر میکند.

۲- گفتگو کنید: تابوهایستان را بشکنید اگر ناقل هستید یا بیمار حتما به همراه و شریک زندگیتان بگویید. آنهایی را که عاشقشان هستید در معرض خطر قرار ندهید. بگذارید بدانند و رابطه ای سالم و سلامت با هم داشته باشید. بگذارید با گفتگو تابو و ترس از بیماری و ویروس بریزد . اجازه دهید راه گفتگو باز باشد تا اطلاعات و دانسته هایتان را به هم منتقل کنید.

۳- محافظت کنید: همه ی راه های مراقبتی را در برابر انتقال ویروس بشناسید و آنها را سد کنید. از کاندوم استفاده کنید . در ر رابطه‌ی جنسی ای که هستید. مراقب باشید فرایند انتقال خون و مایعات زیستی را ایمن کنید. اگر در آزمایشگاه یا محیطهای بیمارستانی فعالید حتما نکات ایمنی را رعایت کنید. برای هر نوع تزریقی ، از سرنگهای یکبار مصرف و کاملا استریل استفاده کنید.در آرایشگاه ها مراقب باشید که تیغهای کبار مصرف و کاملا تمیز استفاده شود و ... امروزه در ایران بیش از ۶۳ درصد مبتلایان به ایدز به خاطر استفاده از سرنگ آلوده ، به بیماری مبتلا شده اند. اما نکته ی مهم این است که در مورد آنهایی که اخیرا و به تازگی به ایدز مبتلا شده اند ، تنها  ۳۲ درصد موارد به انتقا تزریقی(معتادان تزریقی) مرتبط است و نزدیک به ۴۷ درصد موارد از راه جنسی آلوده شده اند .یعنی تغییر رویه انتقال آلودگی و بیماری را شاهد هستیم. پس مراقب باشید.

۴-مراقبت کنید: سلامتیتان از هر چیز دیگری مهم است. اما شما متخصص نیستید و نشانههای مخفی را نمیتوانید تشیص دهید. پس حتما در دوره هایی منظم و پیاپی ، سلامتیتان را چک کنید و مطمئن شوید که همواره سلامتید. خبر نداشتن از بیماری به معنی نبودن بیماری نیست.! برای اینکه اهمیت این مراقبتها و چک کردنهای سلامتی را بدانید این آمار خوبی است...مادرانی که از بیماری خود مطلع نباشند ، احتمال انتقال ویروس به نوزادانشان ۳۵ تا ۴۰ درصد است. اما همین مادران اگر بدانند که بیمار(یا ناقل) هستند و برایش راهکاری بیاندشند ، این ریسک را به زیر ۲ درصد کاهش میدهند.

۵- اگر ناقل بودید و یا  بیماری بروز پیدا کرد، فرآیند درمانی را سریع  آغاز کنید. همواره سرعت عمل در مواجهه با بیماری بهترین روش است . زمان را از دست ندهید.شاید شما هم شنیده اید که ایدز درمان ندارد. بله درست است .پس با خودتان فکرمیکنید که اگر درمانی برای ایدز وجود ندارد، پس چرا باید فرآیند درمان را آغاز کنم؟ سوال خوبی است و دلیلش هم این است که با اجرای درمان و  پایبندی به داروها و درمانها ، شما میتوانید طول عمر کامل یک فرد معمولی را به دست آورید و زندگی کنید  و از آن مهمتر که با ادامه ی درمان ، ویروس را آنقدر ضعیف و کم تعداد میکنید که  قابلیت انتقال نخواهد داشت، بنابراین حتی میتوانید رفتارهای جنسی مرسوم و لذت بخشی را تجربه کنید بی آنکه نگران آلوده شدن پارتنر و شریک جنسی تان را داشته باشید.

توصیه های فوق را مد نظر داشته باشید. آنها را منتشر کنید و اطلاعاتتان را افزایش دهید و هرگز فکر نکنید که شما کجا و ایدز کجا. هر لحظه به هر دلیلی میتوانید نگران آلوده شدن به ویروس HIV باشید. اگر میخواهید اطلاعات بیشتری درباره ی ایدز داشته باشید  وبسایت شبکه کشوری HIV/Aids راهنمای خوبی است. علاوه بر این وبسایت بنیاد ایدز الیزابت تیلور و نیز GLAAD را هم ببینید و مطالعه کنید.